MENÜ
Amit a kacagó gerléről tudni kell
Klaudia Kacagó Gerléi 2024
Copyright © Minden jog fenntartva! 

Genetikai alapfogalmak a kacagó gerlére vetítve:

 

(Forrás: www.internationaldovesociety.com, www.ringneckdove.com)

 

Hasznos megérteni, áttekinteni a genetikai alapokat, mielőtt elkezdjük tanulmányozni a Kacagó gerlék különböző mutációit, és ezeknek a mutációknak az egymással való keresztezéseinek eredményeit. Néhány egyszerű fogalommal és magyarázattal kezdem. Ha megértjük ezeket a fogalmakat, akkor már nem is tűnik olyan bonyolultnak az öröklődés. De ezek az alapjai, mindenképpen innen kell indulni.

 

A tulajdonságokat a DNS hordozza. A benne kódolt információk meghatározzák a sejtek, és így az egyedek össztulajdonságait. A DNS -t gének alkotják, és két szálból áll. Egy-egy szakasza a gén, ami egy-egy tulajdonság meghatározásában játszik alapvető szerepet. (például itt a Kacagó gerle tollazatának színe)

 

Minden testi sejtben minden egygénes tulajdonságot két allél (egy-egy gén eltérő bázissorrendű, eltérő tulajdonságot kódoló változata, a gén alternatív változata) kódol, amelynek egyikét az anyjától, másikat az apjától örökölt. Tehát a tojó és a hím génjei is meghatározzák a születendő utódok tulajdonságait (pl. színeit). Vad típusúnak az eredeti, a természetben leggyakoribb génformát nevezzük. Az új allélok mutációval keletkeznek. A madarak szervezetének sejtjei a gén két allélját tartalmazzák. (egyik anyai, másik apai ágról való) Még egy kicsit az allélokról:

A kacagó gerle szín standardje, a normál vagy vadas szín, ez az eredeti színe. A tollazat sötét szürke, a fejen és a mellen lilás árnyalattal. A 16 színmutáció ebből a Vadas, sötét színből alakult ki. A mutáció folyamata során egy gén két vagy több alternatív formává, azaz alléllé változott. Az allélok a gének egy csoportja, ami a kromoszóma egy adott lokuszán fordul elő. Lokusz: a gén fizikai helye a DNS láncon. A gén és az allél kifejezést néha szinonímaként használják, a jelentés hangsúlyától függően.

 

A kromoszómák a sejtmagon belül találhatóak, bennük pedig a gének. Két csoportja van a kromoszómáknak: 1. autoszómák, és 2. ivari kromoszómák.

Az autoszómák a nem ivari kromoszómák összefoglaló megnevezése. A nemet az eltérő kromoszóma pár, azaz a nemi kromoszómák határozzák meg. Az emlősöknél ez X és Y nevet kapott. A hímek XY, a nők XX. A madaraknál ez teljesen eltérő, ezért a genetikusok más betűvel is jelölik az ő nemi kromoszómáikat. Z és W. A hím gerle ZZ, a tojó pedig ZW. Fontos dolog megjegyezni, hogy a W kromoszóma nem hordoz semmilyen aktív ismert gént. Ennek a nemhez kötött géneknél lesz jelentősége.

 

A genetikai különbségeket egy gén pár okozza - egyiket az apától, a másikat az anyától örököljük (kivéve a nemhez kötött gének esetében). Ha mindkét gén azonos, akkor a genetikai összetétel homozigóta. Ha a gén pár különböző, akkor heterozigóta.

 

A domináns gén homozigóta és heterozigóta állapotban is azonos mértékben megjelenhet, kifejeződhet (külsőleg egy szín például). Azt a gént, ami csak homozigóta állapotban tud megjelenni (kifejeződni), recesszívnek nevezik. Bizonyos géneknél részleges dominancia áll fenn. 

 

Néhány alap fogalom, amit még érteni kell:

 

fenotipus - az élőlény látható tulajdonságai. (pl. egy kacagó gerle tollazatának színe - vadas)

genotipus - az élőlény genetikai információtartalma, egy egyed alléljainak összessége. Azonos fenotipusú gerlék genotipusa lehet teljesen eltérő is. Külsőleg nagyon nehéz kitalálni, hogy egy gerle milyen gentikai felépítéssel rendelkezik.

 

Egy-egy tulajdonságra (pl. színre) nézve lehet homozigóta vagy hetrozigóta.

homozigóta - adott gén ugyanazon allélje (ugyanazt a tulajdonságot kódoló bázissorrend) van mindkét kromoszómaszálon (pl. ugyanaz a gén van jelen a szülőktől a génpárban)

heterozigóta - adott gén különböző allélja (eltérő tulajdonságot kódoló bázissorrend) van a két kromoszómaszálon (pl. két különböző gén van jelen a génpárban, egyik szülő vadas, a másik fehér színű) A domináns allél fog megjelenni a fenotipusban. (Az utódok vadas színűek lesznek, de a hím utód fehér hordozó lesz - a génjeiben benne marad a fehér is.)

 

VISSZA

 


Copyright - Minden jog fenntartva!

Kis Klaudia


 

Hírek, újdonságok

  • Könyv, könyv, könyv
    Vannak kacagó gerléid? Szeretnél róluk még többet tudni?
    Például a származásukról, étrendjükről, gondozásukról és tenyésztésükről.
    Szeretnéd tudni milyen színű gerléd van, és milyen pár illik hozzá?
    Szeretnél kiállításra menni, de nem tudod mik a követelmények?
    Kíváncsi vagy, és érdekelnek a különlegességek? 
    Akkor itt a lehetőség, hogy megrendeld az első kacagó gerlékről szóló magyar nyelvű könyvet, amiben mindent megtalálsz, amit a kacagó gerléről tudni kell.
     
    kacagó gerle könyv
  • Gazdát kereső gerlék

    Mindenki kedvére válogathat a saját tenyésztésű fiatal gerléim közül. Miért érdemes tőlem beszerezni a gerléket? 

    • zárt gyűrű (egyedi azonosító);
    • ivarérett és fiatal példányok is;
    • párban vagy nemenként is;
    • a gerlék többsége kézszelíd, de vannak köztük különösen szelíd példányok;
    • különleges színváltozatok, ritka mutációk (őszes, kontyos, selyem tollú);
    • igazi vérfrissítés: Belgiumból származó szülőktől gyönyörű nagy testű példányok;
    • származási lappal (néhány egyednél ük szülőkig visszavezetett családfa, színek szerint) színtenyésztés folytatásához
    • élősködők ellen kezelve, féregtelenítve;
    • szaktanácsadás. 

    Szívesen adok tanácsot, hogy mit mivel érdemes párba tenni a szebbnél szebb fiatalok elérése érdekében.

    Ha felkeltettem az érdeklődésed, akkor a Facebookon, vagy az alábbi e-mail címen: kacagogerlehonlap@gmail.com megtalálható vagyok, és örömmel adok bővebb felvilágosítást.

  • Állomány csökkentés
    2022-02-04 07:56:22

    Kedves Mindenki! 

    Néhány kiváló tenyész madaramtól meg fogok válni idén, mivel szeretném az állományom létszámát csökkenteni.

    A gazdát kereső gerlékről fotók, leírások hamarosan elérhető lesz itt a honlapon. 

    Keressetek bizalommal! :) 

  • Tenyésztői klub frissítése

    Mivel többen jelezték, hogy sok tenyésztő már nem aktív a klubban, ezért mindenkivel egyesével felveszem a kapcsolatot. Akik nem tenyésztenek már gerlét, vagy nem jeleznek vissza, ők törlésre kerülnek az oldalról. Így már csak friss, aktuális tenyésztői lista lesz elérhető. 

    www.kacagogerle.freewb.hu/tenyesztoi-klub

     

  • 10 év, új év
    2021-01-01 18:10:41

    Kedves Látogatók! A honlap időközben 10 éves lett! Köszönöm azoknak, akik olvasták/olvassák. Egyúttal szeretnék Boldog új évet is kívánni 2021-re. :) 

    Elindult időközben a youtube csatornám is, melyen sok érdekes videót találhattok: 

    Klaudia Kacagó Gerléi a YouTube-on

  • Készül az oldal ...
    2010-12-22 18:48:18

    Hamarosan ...

Szavazás

Mennyi pénzt szánnál egy különleges, nagyon ritka színű gerlére?
2000 forint alatt
maximum 3000 forintot
talán 4000 forintot is
5000 forint és nem több
5000 forint fölött is akár
semennyit, az ingyen gerle is ugyanazt tudja
Asztali nézet