MENÜ
Amit a kacagó gerléről tudni kell
Klaudia Kacagó Gerléi 2024
Copyright © Minden jog fenntartva! 

Lábszétcsúszás

 

Mi is az a lábszétcsúszás? Egyfajta láb deformitás, ami lehet vele született, de gyakrabban a nem megfelelő fészek miatt, 1 hetes fiókáknál kezd kialakulni. Sajnos ha nem kezeljük időben, akkor visszafordíthatatlan elváltozás.

Az újszülött fióka a lábaival ösztönösen belekapaszkodik a fészekanyagba, ennek az elsődeleges célja, a fészekből való kiesés megelőzése. Később, ahogy a fióka súlya gyarapszik, a lábai még nem bírják el a súlyát, ezért egyre jobban kapaszkodnia kell a lábacskáival a fészek belső anyagába (széna, vékony ágak, gallyak, vastag fűszál stb.), ezzel tartja magát. Később a lábai megerősödnek, és normálisan fognak tovább fejlődni. Ha azonban ebben a kritikus időszakban (4-10 napos kor) nincs mibe megkapaszkodnia, akkor a lábai elmozdulnak a normális állapotukból (oldalra vagy hátra), és egyre jobban eltávolodnak egymástól. Ha időben észrevesszük ezt az elváltozást, még korrigálható, azonban a későbbiekben nem kezelhető, és a gerle egész életében nyomorék marad, sosem lesz képes állni, vagy járni.

Tehát mindenképpen a megelőzésre kell koncentrálni!

 

A láb szétcsúszásának többféle oka is lehet, 2 nagy csoport:

  • genetikai (örökletes)
  • tartási hibák

Jelen cikkben elsősorban a tartási hibákról, azon belül is a fészkek meghatározó szerepéről szeretnék írni.

A genetikailag, lábszétcsúszással született fiókák születésének elkerülése érdekében nem sokat tehetünk. Hiába a jó fészek, a megfelelő táplálék, ha a szülők rokonok, hordoznak egy hibás gént, akkor meg fog történni. Fontos, hogy ebben az esetben már napos korban látszódni fog a deformálódott láb, míg a másik esetben a kisgerlék ép lábakkal jönnek a világra, és később alakul ki náluk. Ha genetikai eredetű a rendellenesség, akkor a költőpárt szét kell szedni, esetleg kivenni őket a tenyésztésből. A fióka lábát gumizással megpróbálhatjuk javítani.

Sose tegyünk párba rokon egyedeket, illetve ne vásároljunk beltenyésztett madarakat!

 

A fészek és a fészekanyag szerepe

 

A vadon élő gerlék ágakból, gallyakból hanyag fészket építenek. Ez jól szellőzik, és a fiókának is van mibe megkapaszkodnia a lábaival. A fogságban tartott kacagó gerlékből már elveszett ez az építési tudomány, illetve egy kalitkában, röpdében nincsenek is meg a megfelelő feltételek hozzá. Gyakorlatilag bármibe belefészkelnek, amit találnak, legyen az etető, ásványi anyagos tálka, vagy simán a sarok. Ha nincs építő anyag, akkor a kihullott evező és farktollakat is összehordják. Ezek a fészkek nem megfelelőek a fiókák egészséges fejlődéséhez, ezért nekünk kell megfelelő fészek alapot + fészek anyagot biztosítani nekik.

Fészek alapnak (váz) tökéletes egy fontott kosár, vagy fonott virágtartó, ami kb. 20 cm átmérőjű. Könnyen felszerelhető a röpde/kalitka bármely pontjára, mivel nem zárt ezért jól szellőzik. Muszáj, hogy mély legyen, így ha a szülők mélyedést készítenek, akkor sem fog a fészekanyag szétszóródni.

Ezt szoktam félig feltölteni szénával. Majd a röpdébe szórok még vékony ágakat, gallyakat, vastag fűszálat, vadszőlő indát, ilyesmit, hogy a költőpár építse tovább a fészket. A tojó a fészekben ül, a hím pedig behorja neki ezeket a fontos alapanyagokat, a tojó elrendezi azokat.

Ezekből egy aranyos fészket hoznak össze, a közepén mélyedéssel.

 

A láb szétcsúszás megállapítása, kezelése

 

Egy gerlés csoportba rakták fel ezeket a képeket a facebookon. Már ezen az első képen látszik, hogy a fészek mennyire nem megfelelő. Túl lapos, túl széles, túl sima. A szülőpár próbált mélyedést készíteni, és ezzel éppen a szükséges fészekanyagot túrta körbe, a fiókák alatt pedig semmi nem maradt. A nagyobbik fiókának a bal lába már itt kezdett elmozdulni. Ebben a korban még kezelhető lett volna az elváltozás, akár magától is, ha kap valamit, amibe kapaszkodhat.

Sajnos itt mát látszik, hogy senki nem vette észre mi zajlik a fészekben, ezért a gerle ilyen lábbal nőtt föl. Ebben a korban már magától semmiképpen sem jön helyre a lába, sőt, gumizással is kicsi az esélye.

Sajnos a tesó sem úszta meg

Van amikor az egyik, de van amikor mindkét láb érintett

A képen egy galamb fióka látható, mindkét lába szétcsúszott. (az internetről)

 

A megelőzésről már volt szó, nézzük meg, hogy mit tehetünk, ha már megtörtént a baj.

 

A gumizás

 

Mindenképpen tenyünk bőséges fészekanyagot a fiókák alá, ha azt érzékeljük, hogy esetleg szétcsúszhat a lábuk. A korai lábszétcsúszás szerencsére akár magától is helyrejön.

Ha később vettük észre, akkor a gumizásos módszert alkalmazzuk. A lényeg az, hogy egy darab gumi gyűrű (hajgumi, befőttes gumi) segítségével, amit lazán a lábakra rögzítünk, megakadályozzuk, hogy a lábak túlságosan elmozduljanak. Egészen addig hagyjuk fent a gumit, amíg a lábak megerősödnek, és már képesek megtartani a kisgerlét. (5-7-10 nap kezelés) Folyamatosan ellenőrizzük!

 

 

Ez itt egy kiscsibe a képen, de jól szemlélteti hogyan kell alkalmazni a gumi gyűrűt.

 

 

A gumi helyett van aki sebtapaszt használ, az a lényeg, hogy egy olyan szerkezet kell, ami nem engedi a lábakat szétcsúszni oldal irányba, de ugyanakkor rugalmas, és nem szorítja a lábat.

Szerencsére nincs saját gerlés képem erről az elváltozásról. Valamikor nagyon régen, egyetlen fiókánál történt nálam ilyen eset, azóta mindig nagyon ügyelek a megfelelő fészekre, a fészekanyagra.

 

A láb szétcsúszásának további megelőzési lehetőségei, amit még érdemes megpróbálni, illetve ha már megtörtént a baj, akkor kiegészítő kezelésként alkalmazni a gumizás mellett. Pl. magasabb ásványianyag és D-vitamin, + szelén adagolása. A költőpárnak és a fiókának is.

 

 

Források: a fényképek a facebookról, egy nemzetközi gerlés csoportból vannak, plusz a healthstartsinthekitchen.com-ról a pipik


Copyright

Kis Klaudia


 

 

Hírek, újdonságok

  • Könyv, könyv, könyv
    Vannak kacagó gerléid? Szeretnél róluk még többet tudni?
    Például a származásukról, étrendjükről, gondozásukról és tenyésztésükről.
    Szeretnéd tudni milyen színű gerléd van, és milyen pár illik hozzá?
    Szeretnél kiállításra menni, de nem tudod mik a követelmények?
    Kíváncsi vagy, és érdekelnek a különlegességek? 
    Akkor itt a lehetőség, hogy megrendeld az első kacagó gerlékről szóló magyar nyelvű könyvet, amiben mindent megtalálsz, amit a kacagó gerléről tudni kell.
     
    kacagó gerle könyv
  • Gazdát kereső gerlék

    Mindenki kedvére válogathat a saját tenyésztésű fiatal gerléim közül. Miért érdemes tőlem beszerezni a gerléket? 

    • zárt gyűrű (egyedi azonosító);
    • ivarérett és fiatal példányok is;
    • párban vagy nemenként is;
    • a gerlék többsége kézszelíd, de vannak köztük különösen szelíd példányok;
    • különleges színváltozatok, ritka mutációk (őszes, kontyos, selyem tollú);
    • igazi vérfrissítés: Belgiumból származó szülőktől gyönyörű nagy testű példányok;
    • származási lappal (néhány egyednél ük szülőkig visszavezetett családfa, színek szerint) színtenyésztés folytatásához
    • élősködők ellen kezelve, féregtelenítve;
    • szaktanácsadás. 

    Szívesen adok tanácsot, hogy mit mivel érdemes párba tenni a szebbnél szebb fiatalok elérése érdekében.

    Ha felkeltettem az érdeklődésed, akkor a Facebookon, vagy az alábbi e-mail címen: kacagogerlehonlap@gmail.com megtalálható vagyok, és örömmel adok bővebb felvilágosítást.

  • Állomány csökkentés
    2022-02-04 07:56:22

    Kedves Mindenki! 

    Néhány kiváló tenyész madaramtól meg fogok válni idén, mivel szeretném az állományom létszámát csökkenteni.

    A gazdát kereső gerlékről fotók, leírások hamarosan elérhető lesz itt a honlapon. 

    Keressetek bizalommal! :) 

  • Tenyésztői klub frissítése

    Mivel többen jelezték, hogy sok tenyésztő már nem aktív a klubban, ezért mindenkivel egyesével felveszem a kapcsolatot. Akik nem tenyésztenek már gerlét, vagy nem jeleznek vissza, ők törlésre kerülnek az oldalról. Így már csak friss, aktuális tenyésztői lista lesz elérhető. 

    www.kacagogerle.freewb.hu/tenyesztoi-klub

     

  • 10 év, új év
    2021-01-01 18:10:41

    Kedves Látogatók! A honlap időközben 10 éves lett! Köszönöm azoknak, akik olvasták/olvassák. Egyúttal szeretnék Boldog új évet is kívánni 2021-re. :) 

    Elindult időközben a youtube csatornám is, melyen sok érdekes videót találhattok: 

    Klaudia Kacagó Gerléi a YouTube-on

  • Készül az oldal ...
    2010-12-22 18:48:18

    Hamarosan ...

Szavazás

Mennyi pénzt szánnál egy különleges, nagyon ritka színű gerlére?
2000 forint alatt
maximum 3000 forintot
talán 4000 forintot is
5000 forint és nem több
5000 forint fölött is akár
semennyit, az ingyen gerle is ugyanazt tudja
Asztali nézet