Albínó
Albino
al//al
Egyszerű mutáció
Jellemzői:
- makulátlanul fehér test, farok és fej
- igazi albínó jegyek jellemzik
- a szemek (az írisz) fényes rózsaszínűek piros pupillával (!!!)
- nincs gallérja (csak az eltérő tollaszerkezet mutatja a helyét)
- a csőr halvány rózsaszínű
- a lábak és az ujjak szintén rózsaszínűek, a körmök világos szaru színűek
- a fiókák "szőre" nagyon ritkás
- egyik változata (allélja) a Színezett fejű mutáció alCh//alCh
Az Albínó egyedek nem látnak olyan jól, mint a többiek. Nem szeretik az erős, világos fényt. Ezért különösen oda kell figyelni a fiatalokra, hogy megtalálják az ételt és a vizet. Szabadtéri tartásnál, erős napfényben több problémájuk lehet, ezért ajánlatosabb inkább szobában tartani, mint a szabadban.
Szemléltető képek a netről (Pire, Oliver, Grouw képei)
Az albínó kacagó gerle igazi jellegzetessége a szeme (A kép forrása: H.v.Grouw: Lachduiven című könyve)
Megjegyzés: nagyon sokan a fiatal Fehér fiókákat Albínónak nézik, mivel az ő szemük is rózsaszínes, de a 2. hónap környékén besötétül. Az Albínó makulátlanul fehér, és elénk rózsaszín az írisze felnőtt korában is. Ne hamarkodjuk el a fiókát Albínónak nyilvánítani 3 hónapos kora előtt !!! Az Albínó fiókák majdnem csupaszok, amikor kikelnek, a Fehéreknek ellentétben van némi fehér "szőre".
Elsőre nehéz megkülönböztetni a Fehér és a Világos elefántcsont kombinációs fiókáktól is.
Az Albínó mutáció elég ritka! Szórványosan van jelen Európában. Hollandiában először 1990-ben sikerült produkálni. Több fajnál megfigyelhető albinizmus. A Kacagó gerle Albínó mutációját 1930-ban Japánban fedezték fel. Az Albínó gerle makulátlanul fehér, rózsaszín szemekkel.
Az albínó gén az összes többi színt elrejti (elnyomja). Az Albínó kombinációja más színekkel azt eredményezi, hogy az Albínó elrejti az adott színt. (Azt az Albínót, ami nem nyom el más színt egyszerű mutációs Albínónak nevezik, nincs benne más gén.) Létezik azonban Ivory albínó, Rózsás albínó, Fagyos albínó, Szőke albínó, Fehér albínó stb. kombináció is. Ezek az Albínók úgy alakultak ki, hogy a szüleik rejtve hordozták az albínó gént (al), és ez eredményezte, hogy a kicsi Albínó lett, DE csak a szülei színét nyomja el (amit örökölne). Csak tesztelő keresztezéssel lehet megállapítani ezeket az Albínókat.
Hogyan működik az albínó gén?
Az Albínó mutációt Japánban fedezték fel 1930-ban. 1967-ben az USA-ba, az Iowa-i egyetemre importálták (Dr. Hollander és Miller). Az Albínó mutáció megakadályozza a melanin termelődését. A melanin a tollak szín pigmentje. Ha a melanin nem termelődik, akkor egy tiszta fehér tollazatú test, farok és fej az eredmény, ahol nincs nyaki gallér és farok alatti csík sem. A szemek fényes rózsaszínűek. A szem színt okozza: a melanin és annak kölcsönhatása a fénnyel. Több melanin okozza a sötét szemszínt. A normál Vadas szín szemszíne mély piros, vékony zöldes gyűrűvel. A normál Fehérnek (a Vadas extrémen hígított színe), a narancs a szemszíne. Kevesebb melanin világosabb szemszínt eredményez. Albínó, a magyarázat szerint, melanin hiányos. Az élénk rózsaszínű szemszínt az Albínónál az okozza, hogy a fény a vérereket megvilágítja a szemben, ami viszaverődik.
Az Albínó egy szabályos autoszomatikus recesszív gén, a genetikai szimbóluma az al. Csak homozigóta formában jelenhet meg, az utódnak mindkét szülőtől kell albínó gént kapnia. Ha egy Albínó egyedet egy nem albínóval állítunk párba, akkor az első generáció egyedei Vadasok, albínó hordozók lesznek. Csak a második generációban lehet Albínót előállítani. Ha az Albínó gén dolgozik, akkor blokkolja a melanin termelést. (fehér tollakat és rózsaszín szemeket eredményez) Mivel nincs melanin termelés, ezért az összes többi színt rejtheti. (nem látszik hogy mi más van még a gerlében, rózsás, tarka, kék stb.)
Öröklődése. Példa a párbaállításra és az utódokra:
Albínó hím x Albínó tojó = Albínó utód 100%-ban
Albínó hím x Vadas tojó = 100% hordozók, külsőre Vadas (mind Albínó hordozó)
Vadas (Albínó hordozó) hím x Vadas (Albínó h.) tojó = 25% Vadas, 50% Vadas (Albínó h.) - (külsőre Aadas, de hordozó), 25% Albínó
Albínó hím x Vadas (Albínó h.) tojó = 50% Albínó, 50% Vadas (Albínó h.) - (külsőre Aadas, de hordozó)
Egy Albínó Kacagó gerle genetikailag az összes ismert színváltozat lehet, de külsőre Albínónak néz ki. Ha bármelyik színnel párba állítjuk, az utódok színéből lehet következtetni a genotípusára. Pl.: al//al ry//ry = Rózsás albínó (az albínó gén miatt Albínó külsejű a gerle, de benne van a rózsás gén is).
(John Fowler, Wilmer J. Miller, HvGrouw leírásai alapján)
VISSZA a színekhez
ELŐRE a Színezett fejű mutációhoz
Hírek, újdonságok
Mindenki kedvére válogathat a saját tenyésztésű fiatal gerléim közül. Miért érdemes tőlem beszerezni a gerléket?
Szívesen adok tanácsot, hogy mit mivel érdemes párba tenni a szebbnél szebb fiatalok elérése érdekében.
Ha felkeltettem az érdeklődésed, akkor a Facebookon, vagy az alábbi e-mail címen: kacagogerlehonlap@gmail.com megtalálható vagyok, és örömmel adok bővebb felvilágosítást.
Kedves Mindenki!
Néhány kiváló tenyész madaramtól meg fogok válni idén, mivel szeretném az állományom létszámát csökkenteni.
A gazdát kereső gerlékről fotók, leírások hamarosan elérhető lesz itt a honlapon.
Keressetek bizalommal! :)
Mivel többen jelezték, hogy sok tenyésztő már nem aktív a klubban, ezért mindenkivel egyesével felveszem a kapcsolatot. Akik nem tenyésztenek már gerlét, vagy nem jeleznek vissza, ők törlésre kerülnek az oldalról. Így már csak friss, aktuális tenyésztői lista lesz elérhető.
www.kacagogerle.freewb.hu/tenyesztoi-klub
Kedves Látogatók! A honlap időközben 10 éves lett! Köszönöm azoknak, akik olvasták/olvassák. Egyúttal szeretnék Boldog új évet is kívánni 2021-re. :)
Elindult időközben a youtube csatornám is, melyen sok érdekes videót találhattok:
Hamarosan ...
Szavazás