DNS minta adományozás az USA-ba
2012 novemberében kaptam egy e-mailt, egy kutató hölgytől az Egyesült Államokból. Azzal keresett meg, hogy a Utah Egyetem laboratóriumában egy kutatásban vesz részt, ahol a madarak (különösen a galambok) konty- és egyéb tollváltozatait vizsgálják. Feltérképezik a génállományukat. Találtak egy gént, ami a házi galamboknál a kontyosságot okozza, és a továbbiakban Kontyos kacagó gerléket is szeretnének még tanulmányozni.
A kutatásuk folytatásához DNS mintákra lenne szükségük. Megkérdezte, hogy tudnék-e adományozni én is toll mintákat a kontyos és sima fejű kacagó gerléimtől. Valamint arra kért, hogy amennyiben tudok, szervezzek be más magyarországi tenyésztőket is.
A labor weblapja: Shapiro Laboratory
Nagyon izgatott lettem, és megörültem a lehetőségnek. A koordinátor lettem: a kapcsolat a tenyésztők és a labor között. Azonnal válaszoltam is, valamint elkezdtem más tenyésztőket is bevonni a dologba. Az internet ebben nagy segítség volt, végül 15 tenyésztőt sikerült bevonnom.
Abból fog állni ez az adományozás, hogy néhány tollat a gerléktől el kell küldeni az egyetem laborjának.
Hosszas levelezés, cím egyeztetés után január 2.-án indították útra az első "csomagot", Salt Lake City-ből, Utah államból. Január 14.-én meg is érkezett rendben minden hozzám.
Nagy boríték, benne egy válasz boríték, több kisebb sárga boríték felcímkézve (amibe a tollakat kell majd elhelyezni), valamint 3 féle dokumentum is (egy nyilatkozat, egy instrukciós papír és egy másolat az export engedélyről). A nyilatkozatot aláírva vissza kell majd küldeni a labornak.
Kép a csomagról:
Érdekességként közzé teszem az instrukciókat és a nyilatkozatot is, amit lefordítottam.
Instrukciók
Köszönjük, hogy önkéntesen részt veszel a tanulmányunkban. Mellékeltünk több kisebb borítékot címkével, ami a madaraidról az információkat tartalmazza, és egy előre megcímzett nagy fehér borítékot, amibe majd a kisebb borítékokat kell helyezned, hogy vissza tudd nekünk azokat küldeni. Van még egy kiegészítő papír, amit alá kell írnod, ezáltal engedélyezed nekünk a tollak felhasználását. Kérjük, annyi mintát vegyél „díszes” (különösen fej kontyos) gerlétől, amennyit csak tudsz. Sima fejű gerlék mintái és különböző színű gerlék mintái is hasznosak a tanulmányunkhoz. De kontyos gerlék mintái a leghasznosabbak most nekünk jelenleg.
Mintagyűjtés:
A címke kitöltése:
A minták visszaküldése:
Köszönjük a segítséged ebben a projektben!
És a Nyilatkozat, amit aláírva vissza kell küldeni:
Exportált madár „anyag” származásának és kezelésének igazolása
Feladó:
Címzett:
Tárgy: háziasított gerle tollak exportálása, USDA APHIS engedély szám ****
A kutatás feltételeinek megfelelően - engedély szám **** (másolat mellékelve) -, igazolom, hogy a biológiai anyag ebben a szállítmányban:
Igazolom, hogy mindhárom fenti feltétel teljesült, és hogy az anyagokat én csomagoltam, vagy az én közvetlen felügyeletem alatt lettek csomagolva.
Beleegyezem, hogy a Utah Egyetem használja a madaraimból származó mellékelt mintákat, hogy abból DNS-t nyerjen ki, genetikai vizsgálatokat végezzen, és korlátlan ideig tárolja a toll és DNS mintákat.
Köszönjük az érdeklődését és közreműködését!
Aláírás:
A szállítás dátuma:
2012: Szóval ezen dolgozom jelenleg, keresek még tenyésztőket, tartom a kapcsolatot a laborral, segítek a résztvevőknek.
Szeretném megköszönni az eddigi jelentkezőknek (15 fő), hogy részt vesznek ebben az adományozásban, és szánnak rá időt és energiát, hogy begyűjtsék és elküldjék a mintákat:
- Pontáné Köteles Gyöngyi
- Puhl Dóra
- Harsányi István
- Kozák Krisztián
- Soós Ádám
- Szilva Lajos
- Teszárs Kristóf
- Verbinyecz Robi
- Kis Klaudia
+ sokan mások :)
FRISS HÍR!
2014:
Tavaly küldtük el a mintákat az USA-ba. A napokban kaptam levelet a laborból.
Azt írták, hogy megtalálták amit kerestek, a pontos mutációt ami a kontyot okozza a kacagóknál, és ezt hamarosan publikálni is fogják. (A házi galamboknál mindezt már meg is tették - teljesen feltérképezték őket genetikailag - színek, toll változatok.)
Szóval, miután megkapták a mi toll mintáinkat, minden egyes tollból kivonták a DNS-t, és megvizsgálták, hogy melyik gén tér el az eredetitől, melyik a mutáns. Majd ezekből egy másolatot E. coli baktériumokba helyeztek (!). Ez a baktérium így olyan "gerle fehérjét" állított elő, amit lehetett tanulmányozni. Azt vizsgálják, hogy a mutációk hogyan befolyásolják a fehérjék működését (a mutáns fehérje hogyan képes kontyot okozni). Ezek a kísérletek egyébként nagyon lassúak, ezért kellett ilyen sok időnek eltelnie, amíg találtak is valamit.
Most a színeket kezdik el tanulmányozni. Remélem mindent sikerül majd publikálniuk. Olyan jó érzés, hogy mi innen a távolból néhány tollal hozzájárultunk ezekhez a kísérletekhez.
Itt olvasható angolul a galambos tanulmány. A fényképeknél publikáltak néhány gerlés fotómat is. :)
https://archive.unews.utah.edu/news_releases/doves-share-pigeon-gene-for-head-crests/
Magyarországon is hírt adtak a kutatásróll, sajnos a magyar vonatkozást senki sem említi. :)
http://index.hu/tudomany/2013/04/16/megfejtettek_a_punk_galambok_titkat/
És egy másik:
Díszes titkokat rejt a szirti galamb génje
Egy nemzetközi tudóscsoport feltérképezte a szirti galambnak, a házi galamb ősének a teljes genomját. A kutatók felfedték a házi galamb közel-keleti eredetét, és hogy a városi galambok szökött versenymadarakkal állnak rokonságban. A Science című tudományos folyóiratban közölt tanulmányukban a szakemberek arról is beszámoltak, hogy milyen mutációknak köszönhető bizonyos galambfajok díszes tollkoronája.
Több mint tízezer madárfaj él a Földön, de keveset tudunk a genetikai és fejlődéstani változatosságuk okairól. A szirti galamb géntérképének feltárása a madarak fejlődésébe ad újfajta betekintést – mondta Michael D. Shapiro, a Utahi Egyetem professzora, a tanulmány egyik szerzője.
A szirti galamb kromoszómáiban 17 300 gén található, az emberi genomban 21 ezer gént azonosítottak a tudósok. A galambokat több mint ötezer éve háziasították, korábban, mint bármely más madarat. A szakemberek megállapították, hogy a galamb az egyik legváltozatosabb külső-belső tulajdonságokkal rendelkező madárfaj, körülbelül 350 alfaja ismeretes, valamennyi sajátos egyéni jellemzőkkel bír.
Egy speciális szoftver segítségével, amelyet a tanulmány társszerzője, Mark Yandell humángenetikai professzor fejlesztett ki, a szakembereknek sikerült meghatározniuk azt az egyetlen gént, az EphB2-t, amelynek változatai felelősek azért, hogy az állatok fején és nyakán lévő tollazat nem lefelé, hanem felfelé nő, egyfajta koronát képezve.
Ugyanerről a génről az emberek esetében megállapították, hogy hozzájárul az Alzheimer-kór, a prosztatarák és más rosszindulatú megbetegedések megjelenéséhez - idézte a ScienceDaily tudományos hírportál Shapirót, aki hozzátette, hogy a 350 galambfajta közül mintegy 80-nál található meg ez a csodálatos korona, amely a párválasztásnál játszik fontos szerepet.
A kutatók összehasonlították a szirti galamb genomját a csirke, a pulyka és a zebrapinty géntérképével. Annak ellenére, hogy 100 millió év telt el azóta, hogy ezeknek a madaraknak a fejlődése szétvált, géntérképük nagyon hasonló - közölte Shapiro.
forrás: http://index.hu
Hírek, újdonságok
Mindenki kedvére válogathat a saját tenyésztésű fiatal gerléim közül. Miért érdemes tőlem beszerezni a gerléket?
Szívesen adok tanácsot, hogy mit mivel érdemes párba tenni a szebbnél szebb fiatalok elérése érdekében.
Ha felkeltettem az érdeklődésed, akkor a Facebookon, vagy az alábbi e-mail címen: kacagogerlehonlap@gmail.com megtalálható vagyok, és örömmel adok bővebb felvilágosítást.
Kedves Mindenki!
Néhány kiváló tenyész madaramtól meg fogok válni idén, mivel szeretném az állományom létszámát csökkenteni.
A gazdát kereső gerlékről fotók, leírások hamarosan elérhető lesz itt a honlapon.
Keressetek bizalommal! :)
Mivel többen jelezték, hogy sok tenyésztő már nem aktív a klubban, ezért mindenkivel egyesével felveszem a kapcsolatot. Akik nem tenyésztenek már gerlét, vagy nem jeleznek vissza, ők törlésre kerülnek az oldalról. Így már csak friss, aktuális tenyésztői lista lesz elérhető.
www.kacagogerle.freewb.hu/tenyesztoi-klub
Kedves Látogatók! A honlap időközben 10 éves lett! Köszönöm azoknak, akik olvasták/olvassák. Egyúttal szeretnék Boldog új évet is kívánni 2021-re. :)
Elindult időközben a youtube csatornám is, melyen sok érdekes videót találhattok:
Hamarosan ...
Szavazás