MENÜ
Amit a kacagó gerléről tudni kell
Klaudia Kacagó Gerléi 2024
Copyright © Minden jog fenntartva! 

DNS minta adományozás az USA-ba

 

2012 novemberében kaptam egy e-mailt, egy kutató hölgytől az Egyesült Államokból. Azzal keresett meg, hogy a Utah Egyetem laboratóriumában egy kutatásban vesz részt, ahol a madarak (különösen a galambok) konty- és egyéb tollváltozatait vizsgálják. Feltérképezik a génállományukat. Találtak egy gént, ami a házi galamboknál a kontyosságot okozza, és a továbbiakban Kontyos kacagó gerléket is szeretnének még tanulmányozni.

A kutatásuk folytatásához DNS mintákra lenne szükségük. Megkérdezte, hogy tudnék-e adományozni én is toll mintákat a kontyos és sima fejű kacagó gerléimtől. Valamint arra kért, hogy amennyiben tudok, szervezzek be más magyarországi tenyésztőket is.

A labor weblapja: Shapiro Laboratory

 

Nagyon izgatott lettem, és megörültem a lehetőségnek. A koordinátor lettem: a kapcsolat a tenyésztők és a labor között. Azonnal válaszoltam is, valamint elkezdtem más tenyésztőket is bevonni a dologba. Az internet ebben nagy segítség volt, végül 15 tenyésztőt sikerült bevonnom.

Abból fog állni ez az adományozás, hogy néhány tollat a gerléktől el kell küldeni az egyetem laborjának.

Hosszas levelezés, cím egyeztetés után január 2.-án indították útra az első "csomagot", Salt Lake City-ből, Utah államból. Január 14.-én meg is érkezett rendben minden hozzám.

 

Nagy boríték, benne egy válasz boríték, több kisebb sárga boríték felcímkézve (amibe a tollakat kell majd elhelyezni), valamint 3 féle dokumentum is (egy nyilatkozat, egy instrukciós papír és egy másolat az export engedélyről). A nyilatkozatot aláírva vissza kell majd küldeni a labornak.

Kép a csomagról:

 pakk

 

Érdekességként közzé teszem az instrukciókat és a nyilatkozatot is, amit lefordítottam.


 

Instrukciók

Köszönjük, hogy önkéntesen részt veszel a tanulmányunkban. Mellékeltünk több kisebb borítékot címkével, ami a madaraidról az információkat tartalmazza, és egy előre megcímzett nagy fehér borítékot, amibe majd a kisebb borítékokat kell helyezned, hogy vissza tudd nekünk azokat küldeni. Van még egy kiegészítő papír, amit alá kell írnod, ezáltal engedélyezed nekünk a tollak felhasználását. Kérjük, annyi mintát vegyél „díszes” (különösen fej kontyos) gerlétől, amennyit csak tudsz. Sima fejű gerlék mintái és különböző színű gerlék mintái is hasznosak a tanulmányunkhoz. De kontyos gerlék mintái a leghasznosabbak most nekünk jelenleg.

Mintagyűjtés:

  • Az egy madártól származó tollakat egy borítékba kell helyezni.  (1 gerle/sárga boríték) A nagyobb tollakat el lehet hajlítani, hogy illeszkedjenek a kis borítékba, VISZONT nagyon óvatosan fogd meg a toll nyelét (ahol a toll a madárhoz kapcsolódik). Itt helyezkedik el a DNS a tollban.
  • Ne tegyél különböző gerlék tollait ugyanabba a borítékba. Ez veszélyezteti a tanulmány pontosságát és megbízhatóságát. Kérlek, a tollakat közvetlenül a madárból tépd ki, és helyezd a borítékokba. Kérlek, ne gyűjtsd össze az elhullajtott tollakat.
  • Ideális minta egy madártól 5-6 tollat tartalmaz. A legjobb tollak a „vér tollak” (tokos tollak, félig még tokosak), mert azok tartalmazzák a legtöbb DNS-t. Szárny és farok tollak is kitűnőek.
  • Ha összegyűjtötted a tollakat egy madártól, közvetlenül helyezd azokat a borítékba, majd zárd le a borítékot. Használj új borítékot minden további madárnál.

A címke kitöltése:

  • dísz: toll dísz a madáron (pl.: kontyos)
  • neved
  • jelzés: szám, amit használsz a madarak jelölésére (pl. gyűrű szám)
  • nem: hím vagy tojó
  • szín: a szín, ahogy nevezed a madarat

A minták visszaküldése:

  1. Ha a mintákat az USA-n kívülről küldöd, kérlek melegítsd fel a tollakat 60 fokra 30 percig, mielőtt postázod. A melegítési lépést a kis borítékokban is el lehet végezni.
  2. Helyezd a kis borítékokat a nagy borítékba.
  3. Kérlek ellenőrizd, hogy aláírtad e a hozzájárulást, enélkül nem tudjuk használni a mintákat.
  4. Kérlek tudass velünk bármilyen rokonsági információt a madaraiddal kapcsolatban, vagy egyéb információt, amit úgy gondolod hasznos lehet.
 

Köszönjük a segítséged ebben a projektben!


 

És a Nyilatkozat, amit aláírva vissza kell küldeni:

 

Exportált madár „anyag” származásának és kezelésének igazolása

Feladó:

Címzett:

Tárgy: háziasított gerle tollak exportálása, USDA APHIS engedély szám ****

 

A kutatás feltételeinek megfelelően - engedély szám **** (másolat mellékelve) -, igazolom, hogy a biológiai anyag ebben a szállítmányban:

  1. madaraktól származik
  2. legalább 30 percig 60 C fokra felhevített
  3. nem került érintkezésbe más állati eredetű anyaggal

 

Igazolom, hogy mindhárom fenti feltétel teljesült, és hogy az anyagokat én csomagoltam, vagy az én közvetlen felügyeletem alatt lettek csomagolva.

Beleegyezem, hogy a Utah Egyetem használja a madaraimból származó mellékelt mintákat, hogy abból DNS-t nyerjen ki, genetikai vizsgálatokat végezzen, és korlátlan ideig tárolja a toll és DNS mintákat.

Köszönjük az érdeklődését és közreműködését!

 

Aláírás:

A szállítás dátuma:


 

2012: Szóval ezen dolgozom jelenleg, keresek még tenyésztőket, tartom a kapcsolatot a laborral, segítek a résztvevőknek.

 

Szeretném megköszönni az eddigi jelentkezőknek (15 fő), hogy részt vesznek ebben az adományozásban, és szánnak rá időt és energiát, hogy begyűjtsék és elküldjék a mintákat:

- Pontáné Köteles Gyöngyi

- Puhl Dóra

- Harsányi István

- Kozák Krisztián

- Soós Ádám

- Szilva Lajos

- Teszárs Kristóf

- Verbinyecz Robi

- Kis Klaudia

+ sokan mások :)

 


FRISS HÍR!

2014:

Tavaly küldtük el a mintákat az USA-ba. A napokban kaptam levelet a laborból.
Azt írták, hogy megtalálták amit kerestek, a pontos mutációt ami a kontyot okozza a kacagóknál, és ezt hamarosan publikálni is fogják. (A házi galamboknál mindezt már meg is tették - teljesen feltérképezték őket genetikailag - színek, toll változatok.)

Szóval, miután megkapták a mi toll mintáinkat, minden egyes tollból kivonták a DNS-t, és megvizsgálták, hogy melyik gén tér el az eredetitől, melyik a mutáns. Majd ezekből egy másolatot E. coli baktériumokba helyeztek (!). Ez a baktérium így olyan "gerle fehérjét" állított elő, amit lehetett tanulmányozni. Azt vizsgálják, hogy a mutációk hogyan befolyásolják a fehérjék működését (a mutáns fehérje hogyan képes kontyot okozni). Ezek a kísérletek egyébként nagyon lassúak, ezért kellett ilyen sok időnek eltelnie, amíg találtak is valamit.

Most a színeket kezdik el tanulmányozni. Remélem mindent sikerül majd publikálniuk. Olyan jó érzés, hogy mi innen a távolból néhány tollal hozzájárultunk ezekhez a kísérletekhez.

 

Itt olvasható angolul a galambos tanulmány. A fényképeknél publikáltak néhány gerlés fotómat is. :)

 

https://archive.unews.utah.edu/news_releases/doves-share-pigeon-gene-for-head-crests/

 

 


 

Magyarországon is hírt adtak a kutatásróll, sajnos a magyar vonatkozást senki sem említi. :)

 

http://index.hu/tudomany/2013/04/16/megfejtettek_a_punk_galambok_titkat/

 

És egy másik:

 

Díszes titkokat rejt a szirti galamb génje

Egy nemzetközi tudóscsoport feltérképezte a szirti galambnak, a házi galamb ősének a teljes genomját. A kutatók felfedték a házi galamb közel-keleti eredetét, és hogy a városi galambok szökött versenymadarakkal állnak rokonságban. A Science című tudományos folyóiratban közölt tanulmányukban a szakemberek arról is beszámoltak, hogy milyen mutációknak köszönhető bizonyos galambfajok díszes tollkoronája.
Több mint tízezer madárfaj él a Földön, de keveset tudunk a genetikai és fejlődéstani változatosságuk okairól. A szirti galamb géntérképének feltárása a madarak fejlődésébe ad újfajta betekintést – mondta Michael D. Shapiro, a Utahi Egyetem professzora, a tanulmány egyik szerzője.

A szirti galamb kromoszómáiban 17 300 gén található, az emberi genomban 21 ezer gént azonosítottak a tudósok. A galambokat több mint ötezer éve háziasították, korábban, mint bármely más madarat. A szakemberek megállapították, hogy a galamb az egyik legváltozatosabb külső-belső tulajdonságokkal rendelkező madárfaj, körülbelül 350 alfaja ismeretes, valamennyi sajátos egyéni jellemzőkkel bír.

Egy speciális szoftver segítségével, amelyet a tanulmány társszerzője, Mark Yandell humángenetikai professzor fejlesztett ki, a szakembereknek sikerült meghatározniuk azt az egyetlen gént, az EphB2-t, amelynek változatai felelősek azért, hogy az állatok fején és nyakán lévő tollazat nem lefelé, hanem felfelé nő, egyfajta koronát képezve.

Ugyanerről a génről az emberek esetében megállapították, hogy hozzájárul az Alzheimer-kór, a prosztatarák és más rosszindulatú megbetegedések megjelenéséhez - idézte a ScienceDaily tudományos hírportál Shapirót, aki hozzátette, hogy a 350 galambfajta közül mintegy 80-nál található meg ez a csodálatos korona, amely a párválasztásnál játszik fontos szerepet.
A kutatók összehasonlították a szirti galamb genomját a csirke, a pulyka és a zebrapinty géntérképével. Annak ellenére, hogy 100 millió év telt el azóta, hogy ezeknek a madaraknak a fejlődése szétvált, géntérképük nagyon hasonló - közölte Shapiro.

forrás: http://index.hu

 


 

 

 

 

Hírek, újdonságok

  • Könyv, könyv, könyv
    Vannak kacagó gerléid? Szeretnél róluk még többet tudni?
    Például a származásukról, étrendjükről, gondozásukról és tenyésztésükről.
    Szeretnéd tudni milyen színű gerléd van, és milyen pár illik hozzá?
    Szeretnél kiállításra menni, de nem tudod mik a követelmények?
    Kíváncsi vagy, és érdekelnek a különlegességek? 
    Akkor itt a lehetőség, hogy megrendeld az első kacagó gerlékről szóló magyar nyelvű könyvet, amiben mindent megtalálsz, amit a kacagó gerléről tudni kell.
     
    kacagó gerle könyv
  • Gazdát kereső gerlék

    Mindenki kedvére válogathat a saját tenyésztésű fiatal gerléim közül. Miért érdemes tőlem beszerezni a gerléket? 

    • zárt gyűrű (egyedi azonosító);
    • ivarérett és fiatal példányok is;
    • párban vagy nemenként is;
    • a gerlék többsége kézszelíd, de vannak köztük különösen szelíd példányok;
    • különleges színváltozatok, ritka mutációk (őszes, kontyos, selyem tollú);
    • igazi vérfrissítés: Belgiumból származó szülőktől gyönyörű nagy testű példányok;
    • származási lappal (néhány egyednél ük szülőkig visszavezetett családfa, színek szerint) színtenyésztés folytatásához
    • élősködők ellen kezelve, féregtelenítve;
    • szaktanácsadás. 

    Szívesen adok tanácsot, hogy mit mivel érdemes párba tenni a szebbnél szebb fiatalok elérése érdekében.

    Ha felkeltettem az érdeklődésed, akkor a Facebookon, vagy az alábbi e-mail címen: kacagogerlehonlap@gmail.com megtalálható vagyok, és örömmel adok bővebb felvilágosítást.

  • Állomány csökkentés
    2022-02-04 07:56:22

    Kedves Mindenki! 

    Néhány kiváló tenyész madaramtól meg fogok válni idén, mivel szeretném az állományom létszámát csökkenteni.

    A gazdát kereső gerlékről fotók, leírások hamarosan elérhető lesz itt a honlapon. 

    Keressetek bizalommal! :) 

  • Tenyésztői klub frissítése

    Mivel többen jelezték, hogy sok tenyésztő már nem aktív a klubban, ezért mindenkivel egyesével felveszem a kapcsolatot. Akik nem tenyésztenek már gerlét, vagy nem jeleznek vissza, ők törlésre kerülnek az oldalról. Így már csak friss, aktuális tenyésztői lista lesz elérhető. 

    www.kacagogerle.freewb.hu/tenyesztoi-klub

     

  • 10 év, új év
    2021-01-01 18:10:41

    Kedves Látogatók! A honlap időközben 10 éves lett! Köszönöm azoknak, akik olvasták/olvassák. Egyúttal szeretnék Boldog új évet is kívánni 2021-re. :) 

    Elindult időközben a youtube csatornám is, melyen sok érdekes videót találhattok: 

    Klaudia Kacagó Gerléi a YouTube-on

  • Készül az oldal ...
    2010-12-22 18:48:18

    Hamarosan ...

Szavazás

Mennyi pénzt szánnál egy különleges, nagyon ritka színű gerlére?
2000 forint alatt
maximum 3000 forintot
talán 4000 forintot is
5000 forint és nem több
5000 forint fölött is akár
semennyit, az ingyen gerle is ugyanazt tudja
Asztali nézet