Kacagó gerle hangai:
3 féle turbékolás létezik (általános, udvarlási, fészek). A kacagás egy izgalmi hang, két fajta van (sima, kihívó). A turbékolás és a kacagás a fiókák vinnyogó hangjából alakul ki, ezért kezdetben nagyon vicces, sípoló, majd nyekergő hangon próbálkoznak a kicsik. A bátrabbak már 4-5 hetes koruktól kezdve gyakorolnak, eleinte igen ritkán, majd ahogy belejönnek egyre gyakrabban. A kezdeti magas hangszín fokozatosan erősödik, mélyül, amíg végül nagyjából 6 hónapos korukra már tökéletesen turbékolnak és kacagnak.
Először az egyedül tartott hímek és tojók által adott hangokat mutatom be.
Hím: Ha egy hím egyedül van, akkor tudatni akarja másokkal a jelenlétét, ezért gyakran hallani az általános turbékolást tőle. Ez egy hívójel, nincs konkrét egyednek címezve, egyszerűen csak felfújt beggyel egy irányba nézve turbékol a gerle. Rövid szünetekkel, többször megismétlődik, egy ütem átlagos hossza 3 mp. Másik fajta turbékolást is gyakran hallhatunk az egyedül élő hímektől, mégpedig az udvarlási turbékolást. Ez minden esetben hajlongással, bólogatással, topogással jár együtt (innen lehet felismerni), általában valakinek van címezve (lehet az ember is, vagy egy másik háziállat, vagy bármi) úgy fordul a gerle, ahogyan a címzett mozog. Rövidebb a szünet két ütem között.
Helyváltoztatás közben sokszor kacag a hím gerle. Az udvarlási turbékolást megelőzően is kacaghat, ennek ilyenkor másabb az üteme, gyorsabb, és magasabb hangfekvésű.
Tojó: Általános turbékolást a tojók is adhatnak, hiszen ők is jelezni akarják, hogy alkalmas partnert keresnek. Azonban ők nem olyan gyakran hallatják ezt, mint az egyedül tartott hímek. A hangszínük is másabb, kissé szaggatottabban, halkabban turbékolnak.
Érdekes, de udvarlási turbékolást is produkálhatnak, igaz, hogy ritkán, de előfordul. Ez könnyen megtévesztheti a tulajdonost. Csakis egyedül tartott tojókra jellemző, ha meglátnak egy lehetséges partnert például.
A tojók ritkábban kacagnak, néha helyzetváltoztatáskor (ha egyik ágról a másikra röppen).
Párban tartva a kacagó gerléknél sokkal egyszerűbb ezeket a viselkedéseket megfigyelni és értelmezni, hiszen ez a természetes forma, hogy párban vannak.
Hím: Az általános turbékolással ebben az esetben a hím egy jelet ad a riválisoknak, megmutatja, hogy ő ott van, a területén. Általában ahogy világosodik már elkezdi, és szinte még sötétben is szokott turbékolni este, napközben is többször hallatja. Az udvarlási turbékolás párok esetében a főleg a tojónak van címezve, de előfordulhat hogy meglát másvalamit a hím és akkor neki kezd el turbékolni így. Hajlong, bólogat, topog, felfújja a begyét, a hátén felmereszti a tollakat, a pupillája összeszűkül. Követi a tojót. Fészek turbékolást is produkálnak a párban élő hímek, ha találnak egy fészkelésre alkalmas helyet. Ilyenkor a fejét lefelé tartja, a farkát pedig fölfelé. Hasonlít a többi turbékoláshoz, de sokkal lágyabb, kevésbé energikus, és sokkal szaggatottabb. Mindig szárnyrezegtetés kíséri. A hím többször turbékol így.
Helyzetváltoztatáskor nagyon gyakran kacagnak, ha pedig meglátnak egy riválist, vagy egy lehetséges partnert, akkor a kihívó hangon kacagnak (magasabb, gyorsabb), az udvarlást is többször kacagással kezdik. Párzás után mindketten kacagnak.
Tojó: Ritkábban hallhatjuk a hangját. Amikor megvan a kiválasztott fészek, akkor ő is turbékol fészek turbékolással, ez segíti az ovulációját.
Ritkán, de hallani ahogyan általános turbékolással ő is jelzi a területét.
Nem túl gyakran, de kacagását is hallhatjuk, amikor átröppen egy másik ágra. Ha a fészekre száll, akkor gyakrabban kíséri kacagással, főleg ha a hím a fészken van. Sikeres párzás után mindketten kacagnak.
Több hím és több tojó együtt tartásakor nagyobb a hangzavar. A hímek gyakran turbékolnak (általános, udvarlási, fészek), veszekedhetnek is, amit a kihívó kacagással kísérnek. A tojók is összekaphatnak, ilyenkor ők is kacagnak. A kacagás ilyen tartási módnál sokszor az agresszív viselkedés jele lehet, de meg lehet különböztetni a sima kacagást a kihívó hangtól.
A hímek nem csak a tojóknak udvarolnak, hanem bármelyik hímnek is. Ha egy pár kiválaszt egy fészket, és oda egy másik egyed téved, akkor támadásba lendülnek. A támadás előtti kacagás jellegzetes, sokkal gyorsabb tempójú, magasabb hangfekvésű . Harc közben is kacagnak a kihívó hangon, majd egymás hátára ugrálnak (a hímek és tojók is) és a szárnyukkal bokszolnak, egymást csipkedik.
Létezik még egy jellegzetes veszélyt jelző hang is, amit bármikor produkálhat mindkét nem, ha veszélyt lát. Ilyenkor mozdulatlanná dermednek, fejüket magasra tartják és a vélt veszélyforrás irányába fordítják, közben jellegzetes, rövid, halk „hmmmmm” hangot adnak.
Valamint vannak még egyéb halk, kapcsolattartó hangok is, amiket az egymás közötti kommunikációban használnak, illetve a fiókák jellegzetes vinnyogó hangja.
Hírek, újdonságok
Mindenki kedvére válogathat a saját tenyésztésű fiatal gerléim közül. Miért érdemes tőlem beszerezni a gerléket?
Szívesen adok tanácsot, hogy mit mivel érdemes párba tenni a szebbnél szebb fiatalok elérése érdekében.
Ha felkeltettem az érdeklődésed, akkor a Facebookon, vagy az alábbi e-mail címen: kacagogerlehonlap@gmail.com megtalálható vagyok, és örömmel adok bővebb felvilágosítást.
Kedves Mindenki!
Néhány kiváló tenyész madaramtól meg fogok válni idén, mivel szeretném az állományom létszámát csökkenteni.
A gazdát kereső gerlékről fotók, leírások hamarosan elérhető lesz itt a honlapon.
Keressetek bizalommal! :)
Mivel többen jelezték, hogy sok tenyésztő már nem aktív a klubban, ezért mindenkivel egyesével felveszem a kapcsolatot. Akik nem tenyésztenek már gerlét, vagy nem jeleznek vissza, ők törlésre kerülnek az oldalról. Így már csak friss, aktuális tenyésztői lista lesz elérhető.
www.kacagogerle.freewb.hu/tenyesztoi-klub
Kedves Látogatók! A honlap időközben 10 éves lett! Köszönöm azoknak, akik olvasták/olvassák. Egyúttal szeretnék Boldog új évet is kívánni 2021-re. :)
Elindult időközben a youtube csatornám is, melyen sok érdekes videót találhattok:
Hamarosan ...
Szavazás