Néhány gondolat a karantén fontosságáról
A Betegségek menüpontban megfogalmazott gondolataimat foglalom itt össze röviden.
A díszgerlék nem repülnek szabadon, így annak az esélye, hogy kívülről összeszednek valamit, és beviszik az állományba nagyon kevés. Ilyen gond akkor lehet, ha új madarat hozunk a régiek közé. Az új madár tünetmentesen hordozhat olyan betegségeket, ami őt nem betegíti meg, de a mi állományunkra fertőző lehet.
Az új madarat mindig tegyük karanténba, elkülönítve a többiektől! (2 hét - 1hónap időtartamig)
Mit jelent pontosan a karantén? A karantén azt jelenti, hogy az új madarat teljesen elkülönítve az állományunktól külön helyiségben helyezzük el ideiglenesen (minimum 2 hétig). Az nem megfelelő, hogy külön ketrecet kap az új madár, de egy légtérben van az állománnyal, muszáj hogy külön helyiségben is legyen. Egy légtérben könnyen megfertőzheti az állományunkat, hiszen a megszáradt ürülékből keletkező por könnyen átszállhat másik ketrecbe is, nem beszélve a külső élősködőkről. Az igazán gondos és óvatos tenyésztők nem is mennek ugyanabban a ruházatban, cipőben a karanténozott madártól a saját állomány közé, és csakis megfelelő fertőtlenítés után érintkeznek a saját madaraikkal.
A karantén ideje alatt meg kell figyelni az új madár viselkedését, táplálkozási szokásait, ürülékét. Kezeljük féreghajtóval, parazita ellenes szerrel, vitaminnal. A 2 hét - 1 hónap karantén után, ha semmilyen rendellenességet nem látunk, akkor engedjük a többiek közé.
Minden esetben alkalmazzunk karantént a saját madaraink védelme érdekében. Erre akkor is szükség van, ha a legjobb helyről szereztük be a madarunkat! Lehetséges, hogy egy madár immunis egy adott betegségre, mert ő abban a közegben nőtt fel, tünetmentes, de hordozza a kórokozókat, ami a mi madarainkra veszélyes lehet. Hiába szeretnénk rögtön az új madarat tenyésztésbe vonni, vagy gyönyörködni benne a többiek között, ajánlatos várni, hiszen ha netán történik valami baj, akkor azért csakis mi vagyunk a felelősek.
Mindig legyen kéznél karanténozásra alkalmas ketrec, féreghajtó és parazita ellenes szer, vitaminok. Fordítsunk több időt az új madár megfigyelésére.
Ahhoz, hogy a beteg madarat felismerjük, fontos tudni, hogy milyen egy egészséges madár.
Az egészséges madár élénk, érdeklődő, egyenletesen lélegzik, a tollát nem borzolja, rendesen eszik és iszik. Sokat mozog, repül, ideje nagy részét az ülőrúdon tölti. A tollazatát rendszeresen és alaposan ápolja. Nem váladékos az orra, szeme, a széklete megfelelő állagú, nem megy a hasa. Egészséges madarat - ami nem kifejezetten szelíd-, kézzel nem lehet könnyen elkapni. A tollászkodás fél egészség.
Ha rendszeresen, minden nap megfigyeljük a gerléinket, akkor a betegség tüneteit nagyon korán észre tudjuk venni.
A karantén ketrec:
Ez a kalit lehet kisebb, mint egy átlagos kalit, hiszen szerencsés esetben a gerle nem tölt itt sok időt. Ugyanazoka felszerelések legyenek benne, ami a rendes kalitban (ülőrudak, etető-itató edények, homok és fürdőtál). Tegyük nyugodt helyre, ahol a gerle megfelelő körülmények között ismerkedhet velünk, és az új környezetével. Figyeljünk arra hogy semmi ne zaklassa a gerlét (kutya vagy macska).
A saját állomány védelme érdekében ajánlom mindenkinek a karantént!
Kis Klaudia
2012.augusztus 4.
Copyright - Minden jog fenntartva
Kis Klaudia
Hírek, újdonságok
Mindenki kedvére válogathat a saját tenyésztésű fiatal gerléim közül. Miért érdemes tőlem beszerezni a gerléket?
Szívesen adok tanácsot, hogy mit mivel érdemes párba tenni a szebbnél szebb fiatalok elérése érdekében.
Ha felkeltettem az érdeklődésed, akkor a Facebookon, vagy az alábbi e-mail címen: kacagogerlehonlap@gmail.com megtalálható vagyok, és örömmel adok bővebb felvilágosítást.
Kedves Mindenki!
Néhány kiváló tenyész madaramtól meg fogok válni idén, mivel szeretném az állományom létszámát csökkenteni.
A gazdát kereső gerlékről fotók, leírások hamarosan elérhető lesz itt a honlapon.
Keressetek bizalommal! :)
Mivel többen jelezték, hogy sok tenyésztő már nem aktív a klubban, ezért mindenkivel egyesével felveszem a kapcsolatot. Akik nem tenyésztenek már gerlét, vagy nem jeleznek vissza, ők törlésre kerülnek az oldalról. Így már csak friss, aktuális tenyésztői lista lesz elérhető.
www.kacagogerle.freewb.hu/tenyesztoi-klub
Kedves Látogatók! A honlap időközben 10 éves lett! Köszönöm azoknak, akik olvasták/olvassák. Egyúttal szeretnék Boldog új évet is kívánni 2021-re. :)
Elindult időközben a youtube csatornám is, melyen sok érdekes videót találhattok:
Hamarosan ...
Szavazás