Faj vagy fajta?
Az egzotikus galambok kapcsán gyakran felmerül ez a kérdés. A két fogalom nem azonos egymással, mégis sokan szinonimaként használják, vagy a galambászatból kiindulva tévesen alkalmazzák.
Faj: a biológiai rendszerezés alapegysége. Nagyon leegyszerűsítve, élőlények olyan csoportja, melyek képesek egymással szaporodni, és termékeny utódot létrehozni.
A fajnál kisebb egység a fajta. Az egyes fajok háziasított állományain belül elkülönített csoportok. A fajtát mesterségesen, nemesítéssel hozzák létre a tenyésztők (egy faj egyedeiből). Egyszerű példa erre: a kutya, ami a farkas (faj) házasított alakja, és a kutyán (mint fajon) belül már számos fajta ismert (puli, komondor, vizsla stb.).
Így van ez a galambféléknél is. A házigalambok őse egy faj, a Szirti galamb (Columba livia). Az évezredes tenyésztői munka gyümölcseként mára számos galamb fajtát hoztak létre ebből az egy fajból. Pl.: postagalambok, begyesgalambok, keringő galambok. (pontosabban: Egri kék keringő, Magyar óriás galamb, Debreceni pergő stb.)
Az egzotikus galambfélék nem háziasítottak – nem élnek együtt az emberrel évezredek óta, legtöbbjüket még napjainkban is vadon fogják be, majd úgy veszik tenyésztésbe. Tehát ezek az egzotikus galambok, mint az Ausztrál kontyos galamb, a Gyémánt gerle vagy a Szenegál gerle és a többiek mind egy-egy FAJ, nem pedig fajta. Az összes közülük megtalálható a természetben, szabadon, (benépesítik az egész Földet, nagyjából 300 faj létezik) ellentétben a házigalamb fajtákkal, melyeket az ember alkotott, és csakis fogságban élnek. (kivéve az elvadult példányok a városokban - Parlagi galambok.)
Azért nevezzük egzotikusnak, mert hazánkban nem őshonosak, nálunk nem élnek vadon.
A mutációkat (változatok) ne keverjük össze a fajtákkal. A mutáció egy bizonyos tulajdonság változás (pl. szín, vagy tollszerkezet). Ezek a mutációk egy fajon belül a természetben spontán is létrejöhetnek és megtalálhatóak (pl. albínó vagy tarka egyedek), de akár hosszas tenyésztői munka eredményei is lehetnek. A fajta mutációk összessége (több tulajdonság megváltozása), ami a háziasítás során, nemesítés eredményeként mesterségesen jött létre.
A Kacagó gerle egy egzotikus galamb FAJ. Színváltozatai a szín mutációk (Mandarin, Kék, Szőke, Fehér), toll változatai a tollszerkezet mutációk (kontyos, selyem tollú).
Hiába háziasították már 2-3 ezer éve, a fajon belül nincs fajta elkülönítve.
.
Hírek, újdonságok
Mindenki kedvére válogathat a saját tenyésztésű fiatal gerléim közül. Miért érdemes tőlem beszerezni a gerléket?
Szívesen adok tanácsot, hogy mit mivel érdemes párba tenni a szebbnél szebb fiatalok elérése érdekében.
Ha felkeltettem az érdeklődésed, akkor a Facebookon, vagy az alábbi e-mail címen: kacagogerlehonlap@gmail.com megtalálható vagyok, és örömmel adok bővebb felvilágosítást.
Kedves Mindenki!
Néhány kiváló tenyész madaramtól meg fogok válni idén, mivel szeretném az állományom létszámát csökkenteni.
A gazdát kereső gerlékről fotók, leírások hamarosan elérhető lesz itt a honlapon.
Keressetek bizalommal! :)
Mivel többen jelezték, hogy sok tenyésztő már nem aktív a klubban, ezért mindenkivel egyesével felveszem a kapcsolatot. Akik nem tenyésztenek már gerlét, vagy nem jeleznek vissza, ők törlésre kerülnek az oldalról. Így már csak friss, aktuális tenyésztői lista lesz elérhető.
www.kacagogerle.freewb.hu/tenyesztoi-klub
Kedves Látogatók! A honlap időközben 10 éves lett! Köszönöm azoknak, akik olvasták/olvassák. Egyúttal szeretnék Boldog új évet is kívánni 2021-re. :)
Elindult időközben a youtube csatornám is, melyen sok érdekes videót találhattok:
Hamarosan ...
Szavazás