Tartalom: A kacagó gerle - származása - megjelenése - eredeti élőhelye - hangja - rokon fajok
Kacagó gerle (Streptopelia roseogrisea risoria - Streptopelia risoria - Streptopelia roseogrisea domestica)
A kacagó gerle a madarak osztályának galambalakúak rendjéhez, - ezen belül a galambfélék családjához - tartozik. Az egyik legelterjedtebb egzotikus galambféle a világon. Kedvelt hobbi madár, egyszerűen tartható és könnyen szaporodik, ezért gyakran találkozhatunk vele fogságban. Nagyon szelíd, barátságos madarak, a gondozójukat is felismerik, hangjuk kellemes, ezért minden korosztály számára ajánlom házi kedvencnek.
Fejlődésük röviden: A tojásból 14-16 nap költési idő után kel ki a magatehetetlen fióka, ám 2 hét múlva el is hagyja a fészket, és 1 hónaposan már önállóan eszik. 2 hónaposan kezd vedleni, ezután alakul ki a végleges színezete, nagyjából 5 hónapos korára. 6-8 hónapos korában ivaréretté válik (tenyésztésbe vételükkel várjunk 12 hónapos korukig), nagyon sokáig termékeny is marad. Megfelelő körülmények között kb. 15 - 20 évig él. (Feljegyeztek már 30 éves egyedeket is.)
1. Származása:
A mai kacagó gerléket (Streptopelia risoria) az Észak-afrikai kacagó gerlétől (Streptopelia roseogrisea) származtatják.
Egzotikus galambféle, hiszen nem őshonos faj hazánkban. Nem szabad összetéveszteni a nálunk is vadon élő Balkáni gerlével (Streptopelia decaocto). A származása körüli rejtélyekről lentebb olvashatsz bővebben.
A háziasított kacagó gerle teljes latin neve Streptopelia roseogrisea domestica. Ám manapság egyszerűen csak Streptopelia risoria –ként használják. A risoria a latin risoris=nevet szóból származik. Hein van Grouw szerint nem helyes, hogy egy vadon élő faj háziasított formája új, saját latin nevet kapjon, szerinte csak a domestica kifejezést kellett volna a Streptopelia roseogrisea után tenni.
(Az AviBase rendszertani besorolása alapján a risoria, a roseogrisea alfaja lett - ezért helyes a roseogrisea risoria elnezevés is.)
Kacagó gerle, néhány nyelven
Tehát a háziasított Kacagó gerle a Str. risoria, a vadon élő ős a Str. roseogrisea.
2. Külső megjelenése:
Figyelemreméltó hasonlatosság van a vadon élő és a háziasított Kacagó gerlék között. A test alakja ugyan némileg változott, - a több éves házasítás alatt - a vadon élő (Str.roseogrisea) felmenőihez képest, de a hangjuk változatlan. A háziasított Kacagó gerle azonban gyakrabban hallatja a hangját (főleg a tojók), és 2,5 - 5 cm-rel is hosszabb, mint a vadon élő. Ez a különbség a hosszabb, de karcsúbb farok miatt van, és a gerle állása is kissé mélyebb, kevésbé egyenes. Természetesen a háziasított forma szelídebbé és bizalmasabbá vált, mint a vadon élő. Méretei:
Streptopelia roseogrisea a képen
A vadon élő Észak-afrikai kacagó gerle (Streptopelia roseogrisea) eredeti színezete:
színe izabellasárga, háta sötétebb, feje, torka és hasa világosabb; evezői feketések, gallérja fekete, szeme világosvörös, csőre fekete, lába karmarin piros.
Részletesebben kifejtve:
A szárny fedő-, hát- és faroktollak szürkésbarnák, a barna hangsúlyosabb. A szárnyak szürkés feketék, a szárnyak széleinél a barna világos szürkévé változik. A nyakon félhold alakú mély fekete gyűrű (gallér) látható, fehér szélekkel.
A fej, a nyak és a mell halvány szürke, halvány bíbor rózsaszínes fényű. Az a szín a has irányában halvány krémes szürkévé változik. A farok alatti tollak fehérek. Jól látható egy nagyon halvány, majdnem fehér terület a torkon, a csőr alatt.
A két közép farktoll barnás, mint a hát színe, a többiek szürkések, az alsó oldaliak sötét szürkék, fehér szélekkel. Mindkét külső faroktollban van fehér csík. A sötétszürke szín csak a belső oldalán van a tollnak.
Feketés, sötétszürke csőre van, sötétpiros lábai, szürkés fehér szem gyűrűje és karmarin piros szeme.
A különbség a hím és a tojó között minimális, a tojó egy kicsit barnább tónusú, különösen a fejen, nyakon és a mellen, kevesebb bíbor színnel. A fiatalok a tojóra hasonlítanak, de nincs bíbor színük és hiányzik a fekete gallérjuk.
Az Észak-afrikai kacagó gerle eredeti színe előfordul a háziasított változatban is, ez a Vad alak. Egy kis különbség a kettő között, hogy egy kicsivel több rózsás szín, lilás árnyalat van a háziasított Vadas színű kacagó fején és mellén.
A származása körüli rejtélyek:
A vadon élő Kacagó gerléket 2-3 ezer évvel ezelőtt háziasították. Ekkoriban két, világosabb mutáció (színváltozat) terjedt el szerte a világon, ezeket tartották fogságban, ezeket tenyésztették. A Szőke (pasztell) és a Fehér (krém-inó) mutációk voltak ezek. Gyakorlatilag a Vadas színt, és ezzel a vad őst teljesen elfeledték.
(Ennek genetikai oka is van, ezek a mutációk recesszívek a Vadashoz képest, tehát két Szőke, vagy két Fehér gerle soha nem fog Vadas utódot produkálni, így egy idő után képtelenek voltak "visszahozni" a Vadas színt, mígnem el is feledték.)
A Streptopelia risoria-t 1758-ban írták le először. Korábban tévesen, 2 külön fajként azonosították ezt a két világos színváltozatot (Streptopelia alba volt a Fehér, Str. risoria a Szőke), nem is sejtették, hogy ez egy faj két színmutációja. Mikor erre rájöttek, elkezdték keresni az eredeti vad őst, de csak nehezen sikerült megtalálni.
A Streptopelia roseogrisea-t 1857-ben írták le először! 100 évvel később!
A háziasított Kacagó gerlének (Str. risoria) mára már 16 színmutációja ismert, valamint 3 tollváltozata. Néhány ebből már régóta létezik, de a többség mindössze az elmúlt 60 év alatt alakult ki. (Erről részletesen a Színtenyésztés menüpontban olvashatsz). Ahogy ezt már említettem, a háziasítás során a 2 világosabb mutáció terjedt el, szinte az 1950-es évekig nem is ismertek más színváltozatot. Nehezen azonosították a vad őst, hiszen nem gondolták, hogy ez egy fajon belül 2 színmutáció. Az 1950-es évek elején vadon élő Észak-Afrikai kacagó gerléket (Str. roseogrisea) importáltak az USA-ba, és ezeket keresztezték az ottani Kacagó gerlékkel. Így ismét elérhető lett a Vadas szín, és egyre több színmutáció kezdett megjelenni.
Ezek az első között voltak, amik megjelentek: Mandarin (phaeo), Albínó, Elefántcsont (fehérfejű), Tarka, Rózsás (izabell), Fagyos stb. Majd a 90-es években megjelent még néhány Európában. A mutációk keresztezéséből pedig rengeteg színkombinációt kitenyésztettek már.
Létezik selyem tollú, kontyos, homlokrózsás (orrkontyos), és ezek kombinácójából dupla kontyos, és selyem dupla kontyos kacagó gerle is. Ezek bármelyik színváltozatban előfordulhatnak.
(Részletesebben a színekről a Színváltozatok 1-2 menüpontban olvashatsz)
http://kacagogerle.freewb.hu/szinvaltozatok
http://kacagogerle.freewb.hu/szinvaltozatok-2
A kacagó gerle legjellemzőbb vonása a 4,7 mm-es hold alakú gallér (gyűrű) a nyak körül, ami lehet fekete, szürke, világos barna vagy fehér színű is (színváltozatok szerint változik, a nemektől függetlenül).
Itt látható néhány szín- és tollváltozat a saját madaraim közül:
A csőr, a szem (írisz) és a lábujjak és körmök színe is a színváltozatok alapján változik. Nemtől függetlenül.
3. Előfordulása:
Az Észak-Afrikai kacagó gerle (Str. roseogrisea) hazája Északkelet-Afrika és India, de előfordul a Balkán-félszigeten is. (Szahara, Szenegál, Mauritius, Vörös tenger térsége, Etiópia, Szudán és Dél Egyiptom)
Természetes élőhelye főleg a kiaszott, sivatagszerű száraz steppevidék, ez az igazi hazája.
A háziasított kacagó gerle (Str. risoria) ma már az egész világon elterjedt, kedvelt hobbi madár.
4. Hangja:
Két eltérő hangot különböztethetünk meg:
1. Turbékolás
2. Kacagás
Turbékolás: 3 különböző módon turbékolhatnak. Ez a három típus majdnem egyforma, csak a tempóban és a hangerőben van különbség (és más-más szituációkban lehet hallani).
- alap-turbékolás (magaslati, ág turbékolás): ezt a hangot úgy lehetne leírni, mint egy hosszú cooc-r-r-r-r-oooo - hangot. Átlagos hossza 3 másodperc.
Ez a turbékolás főleg egy jel a riválisoknak, hogy a gerle felhívja a figyelmet a jelenlétére. Magányos madaraknak ez egy hívójel, hogy alkalmas partner kerestetik. Egyedül tartott madaraknál, legyen az hím vagy tojó ez a leggyakoribb hívójel. Pároknál főleg a hímek turbékolnak így.
Az alap-turbékolás többször megismétlődik rövid szünetekkel, és soha nincs egy bizonyos egyednek címezve. Éjszaka is hallható.
- udvarlási (bólogató, hajlongó) turbékolás: ez a turbékolás mindig együtt jár a hajlongással, bólogatással, amiről fel lehet ismerni. Mindig egy bizonyos egyed felé irányul. Nagyjából megegyezik az alap-turbékolással, csak itt gyorsabb az ismétlés, és rövidebbek a szünetek közötte.
A hajlongás: a fej és a test magasra van tartva, majd majd hirtelen addig hajol előre a madár, amíg a csőre meg nem érinti a talajt. A turbékolás szünetében a hím a lábaival a földön topog, vagy közelebb lép a tojóhoz.
A cooc – szótag akkor kezdődik, amikor a feje elkezd lefelé mozdulni ...
A r-r-r-r – szótagok alatt a test ismét emelkedni kezd ...
És kész is … néha hallani halk hangot, ahogy a madár újra levegőt vesz. És kezdődik elölről ... cooc ...
Ezt általában a hímek produkálják, de pár nélküli tojók is hallathatják. Azonban sosem párba állított tojók. Tojóknál agresszivitást is jelenthet (főleg csoportos tartás esetében). A hím udvarlási viselkedése részeként a turbékolással általában hajlongás, bólogatás, váltott lábbal egyhelyben toporgás is jár, ilyenkor a turbékolás gyorsabb ütemű, és magasabb hangszínű.
- fészekre hívó turbékolás : hasonlít az udvarlási turbékoláshoz, de sokkal lágyabb, kevésbé energikus, és sokkal szaggatottabb. Mindig szárny rezegtetés kíséri. Mindkét nem turbékol így, de csak a potenciális fészek helynél. A hím sokkal többször turbékol így. Ilyenkor a fejét lefelé tartja, a farkát pedig fölfelé. Amikor egy pár kiválaszt egy fészek helyet, akkor a tojó adja gyakrabban ezt a hangot. Pozitív befolyása van az ovulációra.
Kacagás: Izgalmi hangnak is nevezik. Teljesen eltérő a turbékolástól. Általában akkor kacagnak, ha izgatottak, meglátnak egy ellenfelet, vagy egy lehetséges partnert. Repülés közben sosem kacagnak. Mindkét nem tud kacagni. (Az évek alatt találkoztam olyan gerlékkel, amik másképp kacagtak, mint a többiek. Gyorsítottabban, pörgőbben, rövidebben, mint a megszokott. Általában Kék (kombináció, vagy hordozó) gerléknél fordul elő, valószínű valami régebbi hibridizáció eredményeként maradt meg, és terjed, ugyanis szépen öröklődik.)
Tehát a tojó és a hím is ad ki hangot. Mindketten kacagnak és turbékolnak is. Megfigyeléseim szerint a tojó ritkábban ad ki hangot, és a hangszíne is másabb, mint a hímeknek, valamint hosszabb szüneteket tart két ütem között. Összességében csendesebb.
Ezeken kívül még vannak egyéb, nem olyan jellegzetes hangok, mint például a veszélyt jelző hang, vagy a kapcsolattartó hang.
Az udvarlásról, a nemek megkülönböztetéséről, a fiókákról bővebben a Tenyésztés menüpontban olvashatsz.
http://kacagogerle.freewb.hu/tenyesztese
A kacagó gerle viselkedéséről pedig részletesebben a Viselkedése menüpontban, vagy itt a linkre kattintva. http://kacagogerle.freewb.hu/viselkedese
5. A kacagó gerle (Streptopelia risoria) rokon fajai:
Előtte egy kis rendszertan:
Madarak osztálya - Galambalakúak rendje - Galambfélék családja - Galambformák alcsaládja - Streptopelia nem (Ide összesen 20 faj tartozik, ebből 2 sajnos már kihalt.)
A háziasított kacagó gerlére leginkább hasonlító fajok:
Az ős: Észak-afrikai kacagó gerle (Streptopelia roseogrisea)
Balkáni gerle (Streptopelia decaocto) Wikipédia
Borvörös gerle
Pirosszemű gerle
A Streptopelia nembe tartozik még többek között a pálmagerle (Streptopelia senegalensis), a gyöngyösnyakú-, keleti-, gyászos-, rejtőző-, fehér szárnyú-, szigeti-, és a vadgerle is.
Forrásaim: John Pire, John Fowler, W.J. Miller, Hollander, Hein van Grouw, F. Gourvés kutatók anyagai, honlapjuk a Linkek menüben elérhetőek
Copyright © Minden jog fenntartva
Kis Klaudia
Hírek, újdonságok
A következő költési szezont végre otthon kezdem. Április közepétől újra elérhető leszek kis hazánkban. :)
Nagyon fontos, hogy a gerlék előtt legyen elegendő élelem, különösen a magas energiatartalmú magok (napraforgó, kukorica). Naponta kétszer (világosodás után, és 3 óra körül) kapjanak friss vizet.
Semmiképpen se üljenek tojáson, vagy legyen fiókájuk ebben a hidegben, ezt mindenképpen meg kell akadályozni.
Helyük legyen huzatmentes, védett, de egyébként nem lesz bajuk a hidegben ha követjük a fentebb leírtakat.
Boldog új évet kívánok minden kedves látogatónak!
Boldog Karácsonyt Mindenkinek! :)
Sziasztok! Van néhány eladó gerlém. Párok és fiatalok is. Akit érdekel, annak a kacagogerlehonlap@gmail.com címen bővebb információt tudok adni. :)
Szép napot!
Több újítást is csináltam a honlapon, képekkel, videókkal illusztráltam a korábbi anyagokat, érdemes nézelődni. :)
Lassan itt a költési időszak, a gerlék mozgolódnak, fészket raknak. Mindenkinek sok szép egészséges kisgerlét kívánok! :)
Miután felkerestek, 2013 év elején küldtünk DNS mintákat az egyetem kutató laboratóriumának kontyos és normál fejű kacagó gerléktől. Hosszú és fáradtságos munka után tegnap tették közzé a végleges kutatási eredményeket. 15 magyar minta csomaggal járultunk hozzá a kutatáshoz. A cikk eredeti nyelven itt érhető el. Fordítás később. :)
http://unews.utah.edu/news_releases/doves-share-pigeon-gene-for-head-crests/
Lassan, de biztosan közeledik a tavasz, elérkezik az idő, hogy a párokat felkészítsük a költési szezonra, és rendbe tegyük a gerlék helyeit, fészkeket gyártsunk, stb.
Izgalmas időszak, a párba állítások megtervezése, gyűrű rendelés, fertőtlenítés, fészek építés :)
Sok sikert mindenkinek!
4 évvel ezelőtt ezen a napon kezdtem el készíteni ezt a honlapot, hogy legyen végre magyar nyelven is elérhető anyag a Kacagó gerlékről.
Köszönöm az eddigi látogatásokat, hozzászólásokat, remélem időnként mindenki visszajön szétnézni. :)
4 év után új fejlécet kapott az oldal, remélem Nektek is tetszik. :)
Köszönet Kozák Krisztiánnak.
A kacagó gerle mutációi és színkombinációi
http://kacagogerle.freewb.hu/szinvaltozatok
MEGÚJULT !!!
Senki ne mondja, hogy a kacagó gerle egy unalmas gerle :)
Érdekességek a kacagó gerléről: hibridek, 26 éves tojó, fórumok, mozaik kacagó gerle, kézzel nevelés, hintázás, szabadon engedés, amit nem szabad megtenni ... részletek itt:
Hamarosan ...
Szavazás